HISTORIE NCKS

Projekt Národní centrum kompetence STROJÍRENSTVÍ navazuje na dlouhodobou spolupráci výzkumných organizací a podniků v oblasti strojírenství.

 

Založení formálního konsorcia v roce 2018 a zintenzivnění spolupráce bylo možné díky podpoře Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací – Národní centra kompetence Technologické agentury ČR.

 

Konsorcium, které realizovalo první společný projekt, tvořilo 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů, kteří společně definovali strategickou výzkumnou agendu pro roky 2019 – 2022. V rámci projektu bylo dosaženo 135 výsledků s vysokým aplikačním potenciálem (10x prototyp, 57x funkční vzorek, 30x ověřená technologie, 7x užitný vzor, metodiky, atd.).

Na úspěch prvního konsorcia navazuje druhý projekt, jehož realizace bude probíhat v letech 2023 – 2028. Konsorcium, které bylo rozšířeno o nové partnerské podniky, nyní tvoří celkem 33 subjektů. Dílčí projekty a další aktivity realizované v rámci centra vychází z nově definované výzkumné agendy a reagují na aktuální trendy v oboru.

Přehrát video